Bulletine Zahojime 1/2024 – Dekubity
č. 1/2024. Téma měsíce: Dekubity
Editorial
Vážení přátelé a příznivci pacientské organizace Zahojíme, z.s.,
držíte v ruce, vlastně vidíte na obrazovce svého počítače, mobilu nebo tabletu, první číslo informačního bulletinu pacientské organizace Zahojíme, z.s., který má za cíl informovat Vás o aktuálním dění a zajímavých novinkách v oblasti prevence a léčby hojení ran.
Pro nás všechny ze Zahojíme (výbor spolku, vědeckou radu i všechny přátele, spolupracovníky a podporovatele) je to další a důležitý krok na naší cestě, na cestě, jejímž cílem je ulehčit život pacientům s nehojící se ránou a jejich blízkým a upozornit na problematiku nehojících se ran širokou veřejnost, státní správu a další instituce v České republice.
Dovolte mi zavzpomínat na první krůčky, které předcházely tomuto okamžiku.
č. 1/2024
Téma měsíce: Dekubity
Obsah čísla:
- Úvodní slovo výkonné ředitelky
- Téma měsíce – Proleženina ( dekubitus)
- Konference Hojení ran v kostce a Gerontologický kongres
- Hygiena rány a jejího okolí
- Psychika jako možný pomocník při hojení ran
- Práce sestry specialistky pro léčbu rány ve Velké Británii
- Léto je plné drobných ran
- Stop dekubitům
- Výzkum v ošetřovatelství je nezbytný
- Stojí za zhlédnutí
Nápad začít pomáhat pacientům s nehojící se ránou vznikl v roce 2019 nad fotografiemi neléčených nebo neodborně léčených ran. Tehdy jsme se ptali, jak je možné, že mezi námi žijí lidé s takovým trápením a s pocitem, že jim není pomoci. Lidé, kteří jsou kvůli své nehojící se ráně vyřazeni ze společnosti a nevycházejí z domova. A tak v lednu 2020 vznikl projekt ZAHOJÍME obecně prospěšné společnosti Dialog Jessenius. Začali jsme založením webu, sociálních sítích a vrhli se na informování veřejnosti. Důležitým předělem byla naše spolupráce na průzkumu společnosti IPSOS mezi pacienty s chronickými ranami v červnu 2020. Průzkum „Otevřené rány, skryté trápení, otevřená komunikace„ nám poskytl mnoho užitečných dat.
A pak se začaly dít úžasné věci! Začali s námi spolupracovat odborníci na hojení ran a svou pomoc a podporu nám dal výbor České společnosti pro léčbu rány. MUDr. Ivo Bureš, Prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D. (v novém čísle najdete s paní profesorkou rozhovor), MUDr. Jan Stryja, Ph.D. (autor kurzu Hojení ran EUNI) a později také odborníci z České onkologické společnosti prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. a další špičkoví odborníci, nám dodali expertízu a směr.
V roce 2020 jsme iniciovali online kurz Hojeni ran ve spolupráci s elektronickou univerzitou EUNI a začali jsme jezdit na konference a kongresy, v roce 2021 jsme se poprvé představili i na konferenci EPUAP (Evropský poradní panel pro otázky dekubitů) s videem „Our life with pressure ulcers – the patient perspective“, a pomáhali pacientům s nehojícími se ranami v době covidové.
Zlomový byl rok 2022, kdy náš tým obohatily velkou energií a vysokou odborností specialistky na hojení ran PhDr. Adéla Holubová, Ph.D., MBA, naše výkonná ředitelka, a prim. MUDr. Kateřina Jirsová, předsedkyně spolku, které dokázaly naše sny realizovat. V lednu 2023 bylo zapsáno Zahojime, z.s. a letos v červnu se stalo skutečnou pacientskou organizací zapsanou do seznamu pacientských organizací Ministerstva zdravotnictví ČR.
První číslo našeho bulletinu se podrobně věnuje dekubitům (proleženinám), kromě klasifikace a doporučení péče o pacienty, si mohou odborníci vyzkoušet určování kategorie dekubitů v našem testu.
V prvním čísle chceme dále upozornit na rozhovor s prof. PhDr. Andreou Pokornou, Ph.D., členkou vědecké rady Zahojime a na postup týkající se hygieny rány a jejího okolí. V zahraničním okénku Vám Irena Pukiová, RN, MSc., hned ve dvou jazycích prozradí, jak vypadá práce sestry specialistky pro léčbu rány ve Velké Británii. Zajímavý je i pohled PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. na možného pomocníka při hojení ran, kterým může být naše psychika.
Náš bulletine je jiný tím, že oslovuje současně pacienty, pečující i odborníky. Myslíme si, že je to tak správně, protože jen společně ZAHOJÍME!
Petra Nováková
PROLEŽENINA (DEKUBITUS)
Již v roce 1859 použila Florence Nightingalová termín proleženina (bedsore) (Nightingale, 1958). Proleženiny (dekubity) jsou stále vážným problémem. Snižují kvalitu života pacientů, zvyšují náklady na zdravotní péči a mohou pacienta ohrozit dekubitální sepsí (celková reakce organizmu na infekci). Dekubitus má mnoho synonym – proleženina, prosezenina, tlakový vřed či tlaková léze, avšak jednotný vznik – jsou to rány vznikající na podkladě lokálního působení tlaku, střižných a třecích sil souvisejících s deformací tkání a buněk. Dekubitus je lokalizované poškození kůže a dalších měkkých tkáňových vrstev obvykle nad kostními výčnělky nebo je jeho vznik spojen se zdravotnickou či jinou pomůckou. Může se projevovat jako neporušená kůže, nebo otevřená rána/vřed a způsobuje bolest.
Úvodní slovo výkonné ředitelky
Vážené dámy a pánové,
velmi ráda při této příležitosti konstatuji, že dobrovolnické úsilí mnoha zainteresovaných osob dokázalo skoro nemožné. Vybudovat ze snů během tří posledních let oficiální pacientskou organizaci. Dovolím si zdůraznit své přesvědčení, že Pacientská organizace Zahojíme, z.s. je od začátku budována na kvalitním hodnotovém základě, je ochotna riskovat pro dobro věci a roste do profesionální organizace.
Konference Hojení ran v kostce
Dne 7. 6. jsme se zúčastnili Konference Hojení ran v kostce, která se konal v Olomouci a byla určena neonatologickým a dětským sestrám.
Dr. Adéla Holubová, Ph.D. zde prezentovala přednášku na téma „Pacientská organizace Zahojíme, z.s. v systému péče o nehojící se rány“. Konference byla určena posluchačům, kteří pečují o nemocné děti všech věkových kategorií. Pevně věříme, že i neonatologové a dětské sestry nalezenou potřebnou pomoc či podporu v projektu Zahojíme, z.s.
Psychika jako možný pomocník při hojení ran
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., UK Katedra psychologie
Vědecké poznatky posledních desetiletí ukazují na silnou provázanost mezi naší psychikou a tělem. Jde o spojení dříve tušené a předpokládané, nyní v určité míře i vědecky doložitelné. Výzkumy ukazují, jak může být řada tělesných procesů ovlivněna naším prožíváním a související neurohumorální reakcí. Jedním z takových zkoumaných procesů je právě hojení.
Práce sestry specialistky pro léčbu rány ve Velké Británii
Irena Pukiová, RN, MSc., Sestra specialistka pro léčbu rány.
Hojení ran je relativně stabilizovaný obor, který se ve Velké Británii začal vyvíjet kolem roku 1980. Tento obor byl definován jako specializace, která primárně zohledňuje všechny aspekty poranění kůže a měkkých tkání, akutních i chronických ran, dekubitů a všech forem ulcerace dolních končetin.
Léto je plné drobných ran
Čeká Vás ještě dovolená? V letní lékárničce, kufru nebo batůžku, by neměl chybět hojící gel s obsahem lékařského medu L-Mesitran® Soft. Rychle vyřeší odřené koleno, zranění po pádu z kola nebo tříkolky, pořezání při přípravě táboráku i poranění po šlápnutí na dno řeky (rybníka, moře). L-Mesitran Soft zklidní a hydratuje pokožku podrážděnou opalováním, zahojí popáleniny 1. a 2. stupně od táboráku, grilu nebo třeba horké kávy. Pomůže i s dalšími letními trápeními, jako je …
Listopad - Stop dekubitům
Každoročně každý třetí čtvrtek v listopadu pořádá Evropský poradní orgán pro dekubity (EPUAP) Den STOP dekubitům. Letos se bude konat 21. listopadu 2024. Smyslem akce je seznámit širokou veřejnost, odborníky i politiky s problematikou dekubitů. Zapojit se může každý organizací vzdělávacích nebo informačních akcí zaměřených na prevenci a léčbu dekubitů, nebo šířením informací o dekubitech ve své komunitě, například sdílením na sociálních sítích.
Výzkum v ošetřovatelství je nezbytný
Přečtěte si rozhovor! Prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D. je řádnou profesorkou ošetřovatelství, od roku 2004 pracuje na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v České republice. Je proděkankou pro nelékařské studijní programy a informační technologie. Je místopředsedkyní Asociace vysokoškolských pedagogů nelékařských zdravotnických oborů v ČR (sdružuje 24 vysokých škol).
S odborníky o ranách
V cyklu rozhovorů S odborníky o ranách, se ptá specialistka na hojení ran PhDr. Adéla Holubová, Ph.D., MBA odborníků na různé
aspekty hojení ran. V tomto díle jsme oslovili Mgr. Markétu Koutnou, Ph.D., konzultantku pro hojení ran z VFN Praha a dlouholetou špičkovou odbornici v této oblasti.
V podcastu Dva ve zdraví se zabýváme nejen problematikou obtížně hojících se ran, ale i důležitostí kvalitního sociálního zázemí jako základu pro spokojený život a boj s nemocemi.