č. 1/2024
Téma měsíce: Dekubity
Obsah čísla:
- Úvodní slovo výkonné ředitelky
- Téma měsíce – Proleženina (dekubitus)
- Konference Hojení ran v kostce a Gerontologický kongres
- Hygiena rány a jejího okolí
- Psychika jako možný pomocník při hojení ran
- Práce sestry specialistky pro léčbu rány ve Velké Británii
- Léto je plné drobných ran
- Stop dekubitům
- Výzkum v ošetřovatelství je nezbytný
- Stojí za zhlédnutí
Vědecké poznatky posledních desetiletí ukazují na silnou provázanost mezi naší psychikou a tělem. Jde o spojení dříve tušené a předpokládané, nyní v určité míře i vědecky doložitelné. Výzkumy ukazují, jak může být řada tělesných procesů ovlivněna naším prožíváním a související neurohumorální reakcí.
Jedním z takových zkoumaných procesů je právě hojení. Ukazuje se, že způsob jakým prožíváme naše životy, jakým reagujeme ve stresových situacích, se v určité míře odráží také na našem těle. Konkrétně pak může ovlivňovat skrze změny na úrovni specifických cytokynů i rychlost a kvalitu procesu hojení. Zkoumané jsou především stavy po operačním zákroku, v důsledku sportovního zranění či v případně chronických onemocnění.
Pokud bychom měli vybrat jen jednu oblast, ve které je to na základě provedených výzkumů a pozorování z praxe nejzřetelnější, tak by to byla oblast mezilidského soužití. Právě to, jak se cítíme ve vztazích s ostatními, v určité míře určuje kvalitu našeho zdraví. Dokonce, dle konkrétních studií, nepřímo ovlivňuje (zpomaluje, komplikuje) procesy hojení, a to typicky skrze modifikaci chronicky zánětlivých procesů v těle.
Tak, jako může pociťovaná opora od lidí v naší blízkosti (rodina, přátelé, ale mnohdy i zdravotnický personál) výrazně pomoci při dobrém zvládání náročné nemoci a uzdravování se, může naopak prožívaná osamělost a zranění z mezilidských vztahů působit přesně opačným směrem a hojení v určité míře komplikovat. Právě dlouhodobé stresové prožitky a situace, ve kterých se cítíme zaklesnuti a nevidíme východisko, se po určitém čase mohou na zdraví podepsat více, než bychom si přáli.
V takových situacích může být výhodné sáhnout po pomoci odborné, psychologické. Pomoci tělu při uzdravování se a hojení také skrze psychiku nemocného. Nevzdorovat tělesným či psychickým těžkostem osamoceně, přivolat sobě či pacientům potřebnou profesionální oporu.
Autor: PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., UK Katedra psychologie