Bulletine Zahojime číslo 2, leden 2025 – Dekubity II

číslo 2, leden 2025
Téma měsíce: Dekubity II

Editorial

Vážení přátelé a příznivci pacientské organizace Zahojíme, z.s.,

přinášíme Vám druhé číslo informačního bulletinu pacientské organizace Zahojíme, z.s., který má za cíl informovat Vás o aktuálním dění a zajímavých novinkách v oblasti prevence a léčby hojení ran.

Velmi nás potěšily pozitivní ohlasy na první číslo, které se k nám dostaly. A kolik mělo první číslo čtenářů? Články bulletinu si na webu přečetlo 350 unikátních uživatelů a zobrazeno bylo 731 stránek. Dalšími čtenáři byli členové pacientské organizace Zahojíme, kterým byl bulletine rozeslán e-mailem. V minulém editorialu jsme psali o malých krůčcích a velkých snech. Prvním číslem jsme udělali další malý krok v informování pacientů a jejich blízkých a naším velkým snem je dostat tyto informace k desítkám tisíců pacientů trpící nehojící se ranou a stovkám tisíců pacientů, kteří jsou v České republice ohroženi nehojící se ránou. 

Druhé číslo našeho bulletinu pokračuje tématem dekubitů (proleženin), tentokrát se dozvíte jak na prevenci proleženin, pomůžeme Vám vybrat matraci, prostěradlo, přikrývku a polštář a znovu se vrátíme k tématu polohování. Odborníci si mohou vyzkoušet určování kategorie dekubitů v našem novém testu. Mimochodem, test z minulého čísla si vyzkoušelo 138 odborníků s průměrným výsledkem 16,5 bodů z 20 možných 

V rubrice Vzkaz od odborníka nám prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D. vzkazuje „abychom se stále snažili získávat a sdílet informace o problematice prevence a léčby proleženin“  a věří, „že právě aktivity Zahojíme, z.s. a informace z portálu zahojime.cz a dekubituy.eu k tomu mohou napomáhat.

K tématu čísla, dekubitům, si můžete také přečíst zajímavý text, určený odborníkům, o dekubitech způsobených zdravotnickými pomůckami od Mgr. Lenky Krupové, Ph.D., MBA.  

Pro pacienty a pečující jsme zařadili novou rubriku „Edukační materiály„, ve které budeme informovat o nových materiálech, které byly vytvořeny s úmyslem pomáhat nejen v prevenci a léčbě nehojících se ran, ale také v orientaci v systému péče o nehojící se rány. 

Mgr. Ing. Simona Novotná, Ph.D. nám připomene, že jedním z klíčových faktorů v terapii, ale i prevenci ran je správná výživa

V zahraničním okénku Vám Irena Pukiová, RN, MSc., prozradí, jak vypadá den sestry specialistky pro léčbu rány v univerzitní nemocnici. A protože je to nemocnice ve Velké Británii můžete číst, jak česky, tak anglicky. 

Rubrika Zahojíme představuje MUDr. Jana Stryju, Ph.D., člena Vědecké rady Zahojíme, z.s., jehož specializací je cévní a všeobecná chirurgie a který se dlouhodobě věnuje problematice péče o pacienty s nehojící se ránou.

Toto i mnohem více v novém čísle bulletinu Zahojíme.

Náš bulletine je jiný tím, že oslovuje současně pacienty, pečující i odborníky. Myslíme si, že je to tak správně, protože jen společně ZAHOJÍME! Prosím šiřte informace, které jsme připravili a pomozte nám oslovit jak odborníky, tak nemocné. K čím většímu počtu lidí se informace dostanou, tím méně bude nehojících se ran. Děkujeme 

Petra Nováková

PROLEŽENINA (DEKUBITUS) - pokračování z minulého vydání

Co ovlivňuje vznik proleženin-dekubitu?

  1. Tlak – proto pravidelně měňme polohy a k zajištění používejte vhodné polohovací pomůcky.
  2. Teplota – nadměrná teplota na lůžku přispívá k pocení, tím se zvyšuje vlhko a stoupá riziko dekubitu.
  3. Vlhko – zajistěte sucho na lůžku, kvalitní noční prádlo, kvalitní prodyšnou matraci a hladké lůžkoviny.
  4. Výživa – sledujte a zapisujte příjem tekutin a potravy.
  5. Smykové a třecí síly – smykové a střihové síly vznikají nejčastěji v polosedě, kdy kůže zůstává na matraci, ale tělo klouže po matraci dolů.

Vzkaz od: prof. PhDr. Andrea Pokorná, Ph.D.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
mým dnešním úkolem je připravit stručné sdělení v podobě vzkazu souvisejícího s problematikou proleženin (dekubitů). Předpokládám, že všichni
z vás vědí, že dekubity, známé také jako proleženiny, jsou lokalizovaná poškození kůže a/nebo podkožní tkáně, obvykle nad kostními výčnělky
(kostními prominencemi), způsobená dlouhodobým tlakem, často v kombinaci se smykem a třením.

12. Kulatý stůl k otázkám dekubitů

Ve středu dne 13. listopadu 2024 se pod záštitou hlavní sestry Ministerstva zdravotnictví České republiky Mgr. Alice Strnadové, MBA a prezidentky Evropského poradního panelu pro otázky dekubitů (EPUAP) prof. PhDr. Andrey Pokorné, Ph.D. uskutečnil již 12. Kulatý stůl k systému prevence, sledování a léčby dekubitů v České republice.

Role výživy v prevenci a léčbě ran

Mgr. Ing. Simona Novotná, Ph.D.

Správná výživa je jedním z klíčových faktorů v terapii, ale i prevenci ran. Co kdyby se tak vhodná strava stala pomyslnou třešničkou na dortu a vaší výhodou v boji s ránou?

Hojení ran je energeticky náročný proces, i proto je dostatečný energetický příjem základem vhodné výživy.

Jak naše péče může ublížit: Dekubity způsobené zdravotnickými pomůckami

Mgr. Lenka Krupová, Ph.D., MBA

Dekubity, neboli proleženiny, jsou vážným zdravotním problémem, který může vzniknout také v důsledku používání různých zdravotnických pomůcek. Tento typ poškození kůže či tkáně je způsoben dlouhodobým tlakem zdravotnické pomůcky na určitou část těla.

Edukační materiály pro pacienty a jejich blízké

Stáhněte si na našem webu zdarma nové edukační materiály pro pacienty s rizikem vzniku nehojící se rány a jejich blízké. Tentokrát:

  • Prevence a péče o nohy pro diabetiky
  • Cesta pacienta do Centra hojení ran
  • Cesta pacienta do podiatrické ambulance

Den sestry specialistky pro léčbu rány v univerzitní nemocnici

Irena Pukiová, RN, MSc., Sestra specialistka pro léčbu rány. 

Tým zaměřený na management ran je autonomní skupinou v rámci nemocnice, která nemá přiděleného lékaře a skládá se pouze ze sester specialistek. Tento tým je řízen sestrou konzultantkou a zahrnuje sedm sester na seniorních a juniorských pozicích. Administrativní úkoly a IT podporu zajišťuje administrátor….

Zahojíme, z.s. vnímám jako důležitého prostředníka mezi zdravotníky a pacienty

MUDr. Jan Stryja Ph.D. pracuje v soukromém zdravotnickém zařízení Salvatella s.r.o. a v Nemocnici Agel Podlesí Třinec. Jeho specializací je cévní a všeobecná chirurgie, dlouhodobě se věnuje problematice péče o pacienty s nehojící se ránou. Na toto téma publikoval řadu monografií, článků v odborných časopisech a přednášek. 

S odborníky o ranách

V tomto čísle upozorňujeme na rozhovor NCONZO, který vede Jan Kulhavý s paní prof. PhDr. Andreou Pokornou, Ph.D. u příležitosti meznárodního dne STOP DEKUBITŮM a na rozhovor PhDr. Adély Holubové, Ph.D., MBA s Mgr. Janem Zahálkou, specialistou na zdravotnické právo.

Hojení ran vyžaduje komplexní přístup.