Vliv výživy na hojení ran

 Ing. Petr Havlíček, výživový specialista 

Výživa jako prevence i léčba

Určitě se shodneme v tom, že úspěšné vyléčení rány je složitý proces, na kterém se podílí celá řada imunologických a fyziologických procesů našeho těla. A nejen to. Svoji roli mají i další faktory a kromě sociálních či společenských je výživa jedním z důležitých faktorů, kterou ale celá řada pacientů s nehojícími se ranami podceňuje. A nejen oni. Správnou výživu dnes podceňuje celá řada z nás a zároveň má celá řada z nás totální chaos v tom, co je či není ona správná a zdravá strava.

Určitě jsme nevyčerpali všechny důležité složky naší stravy, vedoucí ke zlepšenému hojení ran. Podceňování zdravé a vyvážené stravy s přihlédnutím ke specifikům, spojeným s hojením ran může být jedním z rizikových faktorů toho, proč se nacházíme v neuspokojivém stavu. Proto je vhodné i při špatném hojení ran vyhledat nutričního specialistu, který vám pomůže jídelníček správně nastavit. Neboť jak říkal už Hippokrates: „Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo.“ Ale jídlo se nám stane lékem pouze v případě, že to bude jídlo opravdové, čerstvé a kvalitní. Ale ne to průmyslově upravované.

Image by Igor Lukin from Pixabay

Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo.“

Hippokrates

Jaká strava hojení pomáhá?

Výživa a její jednotlivé složky hrají v procesu hojení ran mnoho rolí. Proto je správná a vyvážená strava jednou ze ZÁSADNÍCH podmínek v procesu hojení ran:

Sacharidy

Sacharidy jsou (spolu s tuky) primárním zdrojem energie v procesu hojení ran. Glukóza je hlavním zdrojem paliva používaného k vytvoření buněčného ATP, který poskytuje energii pro angiogenezi (novotvorbu cév) a tvorbu nových tkání. Dostatek glukózy je zásadní jako prevence spotřebování aminokyselinových a proteinových substrátů, nutných pro správné hojení a fungování imunitního systému.

Tuky

Tuky společně se sacharidy kryjí zvýšené energetické nároky organismu při hojení ran. V souvislosti s tuky je třeba zmínit hlavně dostatečný přívod polynenasycených mastných kyselin (PNMK), především ze skupiny Omega-3 PNMK, především DHA a EPA. Omega-3 ovlivňují produkci protizánětlivých cytokinů, buněčný metabolismus, genovou expresi a angiogenezi v místech rány a zlepšují imunitní funkce a tím přispívají ke snížení infekčních komplikací.

Bílkoviny

Bílkoviny a jejich dostatečný příjem a kvalita jsou pro náš život nezbytné. Léčení ran požadavky organismu na přísun bílkovin zvyšuje nad záchovnou potřebu. Nedostatek bílkovin totiž může narušit angiogenezi, tvorbu vazivových tkání a remodelaci rány. Taktéž fungování imunitního systému se při nedostatečném příjmu zhoršuje a díky tomu jsme náchylnější ke vzniku infekcí. Nedostatek bílkovin může vést i ke zhoršení syntézy kolagenu a pevnosti hojící se rány, proto je třeba zdůraznit i dostatečný přísun kolagenu.

Prebiotické potraviny

Dostatečný příjem prebiotických potravin (potravin s vysokým obsahem specifických vláknin) je jedním ze základních předpokladů pro udržení dobrého stavu naší střevní mikrobioty. Nedostatek prebiotik v naší stravě přispívá k dysbióze střevní mikrobioty, která fungování našeho střeva a imunitního systému zásadním způsobem ovlivňuje.

Antioxidanty: vitamíny C, E, A či polyfenoly

Vitamíny C, E, A či polyfenoly mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Jejich nedostatek ve stravě vede ke zhoršenému hojení ran a je spojen se sníženou syntézou kolagenu a buněk vazivových tkání, sníženou angiogenezí a zvýšenou křehkosti kapilár. Nedostatek antioxidantů také vede k narušené imunitní reakci a zvýšené náchylnosti k infekci rány.

Autor: Ing. Petr Havlíček, výživový specialista 

I malá rána může být velkou komplikací!